poniedziałek, 30 maja 2011

Cmentarz żydowski w Choszcznie - Odnowa cmentarza i projekt edukacyjny - Choszczno - Wirtualny Sztetl Mobile

Cmentarz żydowski w Choszcznie - Odnowa cmentarza i projekt edukacyjny - Choszczno - Wirtualny Sztetl Mobile: "W porozumieniu z Urzędem Gminy w Choszcznie i Burmistrzem Miasta Robertem Adamczykiem zamierza zrealizować projekt edukacyjny związany z kulturą żydowską i edukacją międzykulturową połączony z odnową terenu cmentarza i przywrócenie pamięci temu miejscu. Dwutorowość projektu zapewnić ma nie tylko odświeżenie terenu cmentarza, ale także podniesienie świadomości lokalnej społeczności na temat kultury żydowskiej i Żydów, którzy zamieszkiwali kiedyś Choszczno i stanowili jego integralną część.
Odnowa cmentarza planowo ma zostać sfinansowana ze środków publicznych, ponieważ teren cmentarza znajduje się na terenie gminy Choszczno. Obecnie jesteśmy na etapie sprawdzania sytuacji prawnej tego miejsca, to znaczy czy jest wpisane na listę zabytków. Ponadto poszukujemy partnerów i sponsorów, którzy chcieliby włożyć swój wkład w odnowę tego zabytku."

4 komentarze:

 1. A ponieważ Pomorze Zachodnie nie posiada własnych tradycji,obrzędów i zwyczajów,w dalszej części tego projektu projektodawcy zapewne zajmą się propagowaniem kultury Aborygenów,Indian i kosmitów:)...też nieźle brzmi:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kosmici to wlasnie 'pomorzanie' , ktorym tak cudza kultura i tradycja nagle odbila. Tolerancja w ramach wzajemnosci , a nie lizusostwo i glupota.
  Jezeli obca kultura ma wieksza wartosc od naszej wlasnej (kto dba w PO_lsce o nasza polska tradycje i kulture, kto??), to nie zaslugujemy juz nawet na istnienie !

  OdpowiedzUsuń
 3. Myslę ,że w Choszcznie można wiele zrobić dla mieszkańców ale pomysł z cmentarzem żydowskim jest po prostu katastrofą ... a może ktoś tylko chce za wszelką cenę wybić się w naszym mieście !!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zanim wyskoczy się z takim pomysłem należy zapoznać się z opiniom mieszkańców i to proponuję zrobić autorce tego pomysłu. Pozbawiać mieszkańców małpiaka dla upamiętnienia nacji, której już prawie nie ma w naszym mieście to absurd. Postawmy im pomnik na cmentarzu miejskim i będzie ok. Małpiak zostawcie mieszkańcom, jako teren zielony i do wypoczynku, jeśli tam powstanie jakiś pomnik to i tak do pierwszej libacji, kto go będzie naprawiał. Pomysł bardzo słaby, wręcz absurdalny. Jest wiele miejsc gdzie były cmentarze i nikt w takich miejscach nie stawia pomników np. park przy sądzie.

  OdpowiedzUsuń

Komentować może każdy ID pozostaje tylko dla wiedzy Google Co.

Archiwum bloga

Dodaj artykuł

Popularne posty