wtorek, 24 stycznia 2012

CHOSZCZNO izba tradycji kolejowej

"Gdyby choszczeński dworzec kolejowy mógł opowiadać, to pewnie nie raz zaskoczyłby nas wydarzeniami, które dziś mogłyby być medialnymi sensacjami na skalę Europy i świata – mówią pasjonaci zafascynowani historią kolejnictwa. Na dowód przytaczają fakt, że w 1873 roku na jednej z tutejszych bocznic odpoczywał sobie… słoń. Przynajmniej na razie nie udało się im ustalić ile kosztowała go podróż z Londynu do Wrocławia, ale za to w zachowanych dokumentach znaleźli potwierdzenie, że 25 lat przed opisywanym słoniem, podróż koleją z Choszczna do Szczecina trwała godzinę i 46 minut. Wówczas za przyjemność jazdy w 50-osobowym wagonie trzeba było zapłacić około 10 groszy. – Być może już wkrótce takich historii poznamy więcej – burmistrz ROBERT ADAMCZYK zdradza, że magistrat podjął już działania w kierunku utworzenia izby tradycji kolejowej, która miałaby powstać w budynku obecnego dworca, który gmina przejęła od PKP.
- więcej na www.choszczno.pl"

11 komentarzy:

 1. Wiadomości są jeszcze dwie.Dobra:wreszcie będą pieniądze na utrzymanie dworców.Zła:to będą pieniądze nasze,bo zapłacimy drożej za bilety.Rozważa się wprowadzic opłatę dworcową.Przypuszczalny termin wprowadzenia opłaty,to grudzień 2012 rok,czyli od momentu wejścia w życie nowego rocznego rozkładu jazdy.Prędzej należy liczyc na opłatę dworcową jak na zwiększenie poziomu dofinansowania przez samorząd.Dobrze,ze zaczyna się robic chociaż pozory,bo stacja w Choszcznie przed Euro 2012 jest pośmiewiskiem Europy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niech magistrat pospłaca długi,a potem zobaczymy czy będzie nas stać chociaż na kupno miniaturowej makiety kolejowej.Całe Choszczno już prawie jak muzeum.Można wspominać,tutaj był BUMAR,a tam POM i PBRol,itd. Warto pomyśleć nad remontem dworca,bo ta idea pochłonie spore koszty,a potem można okazać zainteresowania historyczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. zgadzam się w pełni z tą wypowiedzią
  kultura jest ważna ale jak brzuch jest pełny i porządek wokół

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest jednak pewna forma mitomanii. Gmina rzęźi, nie płacili Zus-u, , wstrzymane inwestycje a my, wspólnie z innymi oczywiście,będziemy finansować izbę pamięci kolejnictwa. A może jeszcze z naszych podatków dofinansujemy izby:
  - Ludowego Wojska Polskiego
  - odlewnictwa żeliwa i aluminium
  - rolnictwa kołchozowego
  - wielbicieli skate parku na małpiaku

  Istna donalszczyzna

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla naszej władzy utworzenie izby pamięci kolejnictwa to żaden problem.Kasa znajdzie się,bo został hotel na stadionie i basen do sprzedania.Sprzedali PEC i wybudowali ścieżkę nad jeziorem,jeszcze zostało na spłatę składek dla nauczycieli do ZUS-u.Także kasy jest jeszcze opór i nie trzeba zbytnio główkować,tak jak się robi dotychczas.Radni miejscy też zbytnio się nie wysilają.Głosują wszystko co im się podsunie pięć minut przed sesją.Jak było widać na ostatniej sesji gdy zatwierdzany był plan modernizacji urządzeń wodno-kanalizacyjnych.Czyżby wniesionych zmian nie należałoby omawiać i dyskutować.Brawo Panie Radny Szemlij z głosowania wywinął się Pan z dużą inteligencją.Jedynie w tym przypadku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Powstanie izba pamięci a pieniądze na jej utrzymanie może by tak z prywatyzacji MPGK... Tak robią w wielkim mieście Łodzi, czyli jak Łódź tonie to trzeba wodę wypompować

  OdpowiedzUsuń
 7. U nas w Choszcznie robi się odwrotnie , jak Łódż tonie to się wodę dopompowuje. Co Burmistrz chce to rada zatwierdza. Jak będą chcieli to i MPGK sprywatyzują. Może nie w całości,ale etapami.Najpierw wodociągi , potem wywóz śmieci, a na końcu sprzątanie miasta.Przy sprzedaży PEC-u też wymyślano różne powody , m.in.,że miasta nie będzie stać na opłatę emisji dwutlenku węgla, co już teraz ,a co dopiero potem będzie wielką bzdurą, bo co do ocieplenia klimatu wprowadza się już inną filozofię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Temat izby tradycji kolejowej to zasłona dla szarej rzeczywistości w mieście i szukanie tematu zastępczego. Również w kraju kończy się wizja i zbliża się czas rozliczenia z hucznie obiecanych dróg ekspresowych i autostrad , a do tej pory nie ukończonych.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy to prawda, że dworzec ma trafić do spółki gminnej i ta spółka ma go eksploatować. Ktoś coś wie ?

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety kolejny genialny pomysł burmistrza. Dworzec ma przejąć MPGK ,wyremontować za pożyczkę i tam się przenieść. Burmistrz już patrzeć nie może na na prezesa to go chce spuśćić w siną dal i to koleją do lata, do lata będę szła..... A tak się kochali.

  OdpowiedzUsuń
 11. Może ten pomysł podsunęli burmistrzowi radni z Odrodzenia i napewno szybko go przyklepią.

  OdpowiedzUsuń

Komentować może każdy ID pozostaje tylko dla wiedzy Google Co.

Dodaj artykuł

Popularne posty