piątek, 10 lutego 2012

Likwidacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Niemieńsku

"Chciałabym Państwa zainteresować tematem likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Niemieńsku, tzw "szkoły życia" dla dzieci niepełnosprawnych. Istnieje on od 1968 roku. Mieści się w pięknym zabytkowym zamku, położonym w lesie niedaleko wsi Niemieńsko. W szkole przebywa obecnie około 60 uczniów, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym. Decyzją Rady Powiatu Choszczno placówka miałaby być zlikwidowana i od nowego roku szkolnego dzieci miałyby być przeniesione do SOSW w Suliszewie."

- Nie stać nas na finansowanie dwóch ośrodków - wyjaśnia Tadeusz Puczyński, wicestarosta choszczeński. - Utrzymanie tego w Suliszewie kosztowało nas przez ostatnie 9 lat 460 tys. zł. A zamku 5 mln 900 tys. zł. Bo to wielki kompleks, ogrzewanie kosztuje majątek, remonty także. Dlatego chcemy umieścić dzieci w jednym miejscu. Bo tak będzie taniej. A zamek rzeczywiście chcemy sprzedać. Może kupi go na swoją siedzibę Drawieński Park Narodowy. A może ktoś inny? Pieniądze przeznaczymy na ośrodek.

Wicestarosta tłumaczy, że powiat musi myśleć przyszłościowo. A na razie Choszczno jest tak zadłużone, że w 2014 roku nie będzie w stanie spłacać kredytów. Podkreśla też, że wraz z przenosinami dzieci zostaną przeprowadzeni też pracownicy. Nikt nie straci zatrudnienia.53 komentarze:

 1. Buchajczykowa za marne 1500 zł sprzedaje miejsca pracy w Drawnie ale to n ic dziwnego jest przecież szefowa stowarzyszenia osób bezrobotnych hahahahahhhahahhahahaha

  OdpowiedzUsuń
 2. Musi zaistnieć kupiła sobie świnowóz ale jeszcze za mało ją widać z tych brudów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Idioci i debile nasi radni budują pod koniec roku boisko a teraz sprzedają pedały zawsze od dupy strony. Banda niepoczytalnych alkoholikow

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważam, że to mądry pomysł. Trzeba myśleć co będzie za parę lat? Bo co będzie później? Ewakuacja z powodu braku pieniędzy? Państwo nie utrzymuje Niemieńska, więc kto zapłaci tak wielkie pieniądze? W Niemieńsku jest w tej chwili więcej kadry niż wychowanków. Trzeba myśleć i podjąć najlepszą decyzje. A najważniejsi są wychowankowie a nie krzycząca kadra pracowników dbająca tylko o swój luksus pracy i dobre zarobki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Po pierwsze jak mają te dzieci nauczyć życia wychowując je w lesie. Każdy wyjazd to ogromna wyprawa. Kontrola nad osrodkiem prawie żadna. Zamiast dokładać do utrzymania pałacu niech powiat doinwestuje szkoły średnie gdzie uczy się prawie dwa tysiące uczniów i da im lepszy start na wyższe uczelnie albo urządzi warsztaty do nauli zawodu dobrze wyposażone. Dziś są czasy, że niechowa się dzieci niepełnosprawnych po krzakach w lesie ale kształci się je i wychowuje razem ze zdrowymi rówieśnikami.

   Usuń
  2. tez jestem za likwidacja niemienska. wiecej nauczycieli niz wychowankow i pracuja jeszcze w palacu a nie barakach

   Usuń
  3. A skąd wiesz, że jest więcej kadry niż uczniów? Byłeś? Czy pomysł podsunęła Gazeta Regionalna Zboralskiego pod koniec 2011? Informacja oświatowa Powiatu?
   Wiesz jak pracuje się z takimi dziećmi? Jak jest tak dobrze to czemu nie walą drzwiami i oknami do pracy? Normalna rzecz, że ludzie boją się utraty pracy ale są dzieci jest praca, nie ma dzieci nie ma pieniędzy nie ma pracy.
   Państwo nie utrzymuje Niemieńska? A kto? W całości powiat?
   To właśnie wychowankowie są najważniejsi. To są dzieciaki niepełnosprawne, min. na wózkach. Mają już stworzone warunki do nauki i mieszkania w internacie. W Suliszewie trzeba przerabiać, rozbudowywać. Szkoda, że nie trzeba spełniać takich norm jak np. w domach pomocy społecznej. Starostwo da takie pieniądze? Nie sądzę. Muszą spłacać kredyty a projekty PFRON-u skończyły się.
   "Powiat przyjazny osobom niepełnosprawnym" - śmiechu warte. Nawet z tego Ośrodek nie miał szansy skorzystać. Bo to tylko plany...
   Integracja? Dzieciaki nie są zamknięte. Wyjeżdżają na weekendy, dużo jest dowożonych codziennie. To tak jak z Bierzwnika, Drawna, Krzęcina, Pełczyc, Suliszewa do szkoły do Choszczna. Dlaczego rodzice przenieśli dzieci ze szkół masowych do ośrodka? Nie wszystkie dzieciaki zintegrujesz z dziećmi zdrowymi. Integracja w szkole masowej? Słyszałam o tym w teorii. W praktyce nie znam wielu przykładów.
   Pakować wszystko w szkoły średnie? Lepszy start na uczelnie? Przecież były prowadzone projekty unijne i co z tego wynika? Może każdemu z uczniów kupić tablet? Dołożyć do zakupu książek? Wtedy będzie przełożenie: tablet = lepsze wyniki w nauce? Ktoś to wtedy doceni? Rodzice? Uczniowie? Oni (pewnie większość) i tak wyjadą z Choszczna do większych miast i po ukończeniu szkoły będą mieli gdzieś wyposażenie klasy i szkoły. No ale to są wyborcy. Zwłaszcza ostatnie klasy.
   A czemu nie pomysł: Suliszewo do Niemieńska? Przecież w Suliszewie jest coraz mniej uczniów (o 1/4 w porównaniu do roku ubiegłego), w Niemieńsku coraz więcej, zwłaszcza w Szkole Podstawowej. Bez wielkich kosztów ze strony Powiatu.

   Przyjedź, zobacz, zapytaj a potem oceniaj... Cyfry i statystyki wszystkiego nie powiedzą. Interpretacja może być dowolna. Zależy co autor miał na myśli.

   Usuń
 5. A czy ktoś mi wyjaśni czym zajmuje się Urząd Pracy? Oprócz rejestrowania osób bezrobotnych oczywiście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plotkami i ustawianiem swoich. Jak nie jesteś z rodziny albo znajomym królika to nie masz na nic szans. Niezbyt uprzejme panie będąci kazać przychodzić na bzdurne szkolenia aby mogły odfajkować plan.

   Usuń
 6. Trzeba zlikwidować ośrodek w Suliszewie i przenieść ich do Niemieńska. Kryminalistów zostawić. Starostwo musi dać na to pieniądze. To ich zasrany obowiązek.

  OdpowiedzUsuń
 7. 6 baniek w bloto. juz dawno powinni sprzedac ten zamek. zobaczcie dlaczego mowilo sie ze nauczyciele zyli tam jak paczki w masle. stosunek 2do1 kadry. Kazdy chciał tam pracowac. w koncu bedzie okazja redukcji etatow o 70%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 6 baniek? bo niby tak wicestarosta powiedział? nie widziałeś dokładnych sum jaki dało starostwo a jakie państwo! i wcale nie jest to jak ty mówisz 6 baniek! przez tyle lat nie dali nawet połowy wymienionej przez ciebie kwoty!!! A nie pomyślisz nawet o tym że są też sponsory który dają na tą szkołę! oni ją remontują żeby dzieciom było lepiej!!! a ty patrzysz na pieniądze które starostwo nie przeznaczyło dla tych dzieciaków tylko ładowało w swoje kieszenie żeby im żyło się na poziomie! i mogli dalej jeździć bezkarnie po pijaku samochodem!!!!

   Usuń
 8. A Zaniewska z Buchajczyk otwierają boisko. To idioci nr 1 naszego zarządu. Dawno powinno się sprzedać zamek a tam jeszcze dobudowywano boiska.

  OdpowiedzUsuń
 9. Podobno główny "Stańczyk" z gminy Drawno zaniemógł? Ciekawe czy trafił do szpitala z niepełnosprawną obsługą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i tak cię to bawi pajacu? nie ładnie śmiać się z czyjegoś nieszczęścia...

   Usuń
 10. Głupota i wrodzona tępota nie są nieszczęściem, To cechy wrodzone. Z nimi się żyje i umiera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rozumiem że piszesz sam o sobie?

   Usuń
  2. piszę o tobie i twoim Janku

   Usuń
  3. ten Janek jako jedyny ma odwagę powiedzieć coś głośno a nie jak reszta siedzieć jak mysz pod miotłą i tylko przytakiwać

   Usuń
 11. POPIERAM . Niemięńsko tylko potęguje zadłużenie starostwa. A ci pracownicy co się wypowiadają anonimowo na forum niech się przyznają że kadry jest więcej niż wychowanków.To jest prawda. Pomysł z wybudowaniem nowego ośrodka w Suliszewie jest super. Wszystko będzie nowe i w jednym miejscu. A po za tym do pracy można dojeżdżać , tak jak ja. N W niczym to nie przeszkadza. trzeba tylko chcieć. ...... Pozdrawiam anonimowych pracowników Niemięńska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedz, skąd masz dane o liczbie wychowanków? Kolejny raz od dobrze poinformowanego?
   Nie wiem czy jest Ci wiadomo, czy ktoś poinformował, że np. w 2010 wydatki na utrzymanie Niemieńska były TYLKO o 100 tys. wyższe niż Suliszewa, które jest znacznie mniejsze?

   A do pracy dojeżdża większość z nas.

   Statystyczny Polak jesteś? Jak ja nie mam dobrze to inni też nie mogą...

   Ty też wypowiadasz się anonimowo. Skoro jest tak możliwość to czemu JA nie mogę z niej skorzystać?

   Bez pozdrowień

   Usuń
  2. Ciekawe tylko z jakich pieniędzy starostwo wybuduje ten NOWY ośrodek w Suliszewie skoro ma takie długi????
   Przecież nie z pieniędzy ze sprzedaży Niemieńska - bo te pieniądze są przeznaczone na inny zbożny cel!
   Będzie nowy ośrodek w Suliszewie tak jak Polska jest drugą Japonią!!!
   obiecanki cacanki.
   Nie wyłamię się z grona anonimowych dyskutantów:P

   Usuń
 12. Sprzedadzą Niemieńsko by wybudować nowy ośrodek w Suliszewie. Oj pusto, pusto w głowie. Powiat sprzedaje by ratować budżet i trzeba być naiwniakiem by wierzyć w budowę nowego ośrodka. Chyba , że ten naiwniak nazywa się Robert A.
  Wielbicielom sprzedawania proponuję sprzedać zespoły szkół - przecież też do nich dokładamy. A szczególnie należy sprzedać drogi - tu wiecznie dokładamy. Jak już wszystko , co obciąża sprzedamy, to będzie pełnia szczęśliwości i starostwo odżyje.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę że Śliżewski w końcu się odważył ruszyć ten problem. Takie placówki nie mają racji bytu. Pogrążają pozostałe placówki oświatowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego sądzisz, że Śliżewski? Są jeszcze inni, bardziej chętni

   Usuń
 14. W końcu ten starosta o tym głośno zaczął mówić. Informacja o oświacie w powiecie była bardzo dobrze przygotowana. Wnioski same się nasuwały. Lokalna prasa to wykorzystała. Dzisiaj jest po prostu merytoryczna dyskusja na tema oświaty w powiecie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wszyscy co jestescie za likwidacja Niemienska jestescie debilami!!!!Zchwila likwidacij jestescie bankrutami!Pieniadze pojda na zalatanie dziur i do wlasnych kieszen!!!Niemiensko czeka los Swieciechowa.A wam dostanie sie guzik z petelka. Nie bedzie ani drog ani chodnikow.Zaden rodzic nie da dziecka do Suliszewa bedzie brak w dotacji z ministerstwa a to kilka milionow!!!W tej chwili zeruje sie na tych dzieciach,A pijakow rzadzacych powinniscie usunac prowadza was na zgube.Dbaja tylko osiebie.Ludzie przejrzyjcie na oczy!!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. PRAWO BUSZU ??? TAK HIENA zaspakaja swe potrzeby kosztem chorych, słabszych niepotrafiących się bronić.Kto mówi o motoryce i gdzie w oświacie ??? Jak zapomina się o czymś ważnym? Humanitaryzm to rzecz ludzka obca padlinożercom. Kaganek takowych nie oświeci,biada maluczkim biada, gdy Judaszowe srebrniki zabrzęczą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba was pogieło. Albo pracujecie w Niemieńsku. Największa hiena to wasz Bazan. Pazerny i zakłamany dureń z Niemieńska.

   Usuń
 17. Jeśli aby załatać dziurę spowodowaną przez nieudacznych samorządowców trzeba zawsze sprzedać majątek publiczny, pozwólcie, że lepiej te całe samorządy zlikwidować i niech zaczynamy oszczędzać od pracowników funkcyjnych, którzy stanowią aparat darmozjadów. Walczycie aby zachować sąd i cieszycie się sprzedażą zabytku, który jest majątkiem całego powiatu. Wstyd nam robicie w kraju i zagranicą. Może kilka milionów uda wam się zebrać ale za krzywdę jaką wyrządzacie nigdy nie zapłacicie. Sprzedajcie też szpital bo się nie opłaci i niech ludzie umierają. Prędzej czy później na każdego przyjdzie czas. Zostaną wam jeszcze drogi powiatowe, te też sprzedajcie bo są obciążeniem dla powiatu. Prędzej czy później ktoś przyjdzie i zrobi z tym porządek. Zawsze istnieje Bóg, który może upośledzić. To nie polityka to barbarzyństwo i kanibalizm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedz to "największemu mądrali" w powiecie - Bazanowi. Na pewno chętnie tego wysłucha.

   Usuń
 18. Jakie dzieci ? Dobro niepełnosprawnych dzieci ? Kiedy to się liczyło w tym powiecie ? To jawny kolejny skok na kasę i to wcale nie dla powiatu tylko do własnej kiesy. Popatrzcie jak sprawnie p.Puczyński jako starosta w 2004 roku sprzedał pałac w Święciechowie po zlikwidowanym takim samym jak w Niemiensku ośrodku. Wtedy sprzedali pałac za marne 200tys. .Dzisiaj po 7 latach ówczesny kupiec wystawił go na sprzedaż za 2mln.80traciło0tys. "Interes Zycia" dla powiatu 14xprzebicie. Kto za to odpowie ? Starostwo straciło ponad 2ipół miliona. I oni szukają oszczędności na dzieciach niepełnosprawnych! Teraz szykują kolejny skok tylko w skali już znacznie większej. Apetyt rośnie w miarę kradzenia.

  OdpowiedzUsuń
 19. Pan Wicestarosta twierdzi, że trzeba generalnie rozwiązać problem dzieci niepełnosprawnych w powiecie. Nieodparcie kojarzy mi się to z faktem z przed 70 lat, kiedy już ktoś rozpoczął i dokonał "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". No i powiat chce tym dzieciom zafundować kolejny holokaust. Gratuluję. Dla nich pieniądze zawsze były ważniejsze od ludzi (dzieci).

  OdpowiedzUsuń
 20. A może tak już Niemięńsko skończy z tym jazgotem. Dlaczego pan Bazan nie bronił mieszkańców Choszczna w którym przecież mieszka przed sprzedażą PEC? Czy dlatego, że jest koleżką burmistrza i wszechwspaniałej radnej Wioli? Dlaczego jedną spółkę można sprzedać a powiat nie może nic. Bo Wiola nie została starostą?

  OdpowiedzUsuń
 21. A radni Szczecina się nie przestraszyli rodziców i nauczycieli ani nie ulegli naciskom marszałka województwa i wproadzają oszczędności w oświacie. Dlaczego tam TVN nie krzyczy. A zresztą to niemiecka telewizja a na utrzymanie zamku dawała była właścicielka - niedługo się o swoje może upomnieć. Zobaczcie co się dzieje u sąsiada zza Odry.

  OdpowiedzUsuń
 22. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.Podejrzewam,że pan Bazan nie interesował się sprawą sprzedaży PEC-u, bo uważał,że pracę ma pewną z solidną płacą,a tym bardziej nie jest odbiorcą ciepła z tego przedsiębiorstwa.Co tu dużo mówic, przecież nie wypada wchodzic na podwórko sąsiada.Ponadto sąsiedzi i tak dadzą sobie radę, może panu Kaszakowi zostanie wymieniony stołek na Prezesa MPGK lub z-cy burmistrza.Po drugie nie ma co panu Bazanowi się dziwic,tylko należy brac przykład jak szef,przełożony powinien dbac o utrzymanie nadzorowanej instytucji.Panu Kaszakowi przy sprzedaży PEC-u tej klasy brakowało.

  OdpowiedzUsuń
 23. Głosowałam na Leszka Śliżewskiego.Czuję się oszukana i wstydzę się wyboru jakiego dokonałam.Nigdy więcej ten człowiek nie dostanie mojego głosu.

  OdpowiedzUsuń
 24. Mój głos w przyszłości na pewno będzie miał. Dobra decyzja starosty.

  OdpowiedzUsuń
 25. Też uważam że trzeba się zmierzyć z tym problemem. Popieram takie działania. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 26. Obiekty wychowania dzieci i młodzieży, które potrzebują szczególnej opieki nie znajdują się w każdej gminie, ponieważ koszty ich utrzymania powinny być stosowne nie do zadań oświatowych ale bardziej do zadań opiekuńczych. To znaczy, że nie powinno się wymagać, że podopieczni zastosują się do potrzeb organizacyjnych udzielonych im usług ale dokładnie odwrotnie czyli kto usług udziela powinien się dostosować do potrzeb podopiecznych.Jest ewidentne, że zmiana obiektu gdzie udzielona jest opieka powinna być uzgodniona z uczestnikami całego procesu wychowawczo-opiekuńczego tj. rodziców, wychowawców i samych uczniów w miarę możliwości. Czy pan starosta te uzgodnienia uzyskał? Obiekt w Niemieńsku, jego położenie spełnia w dużo lepszej mierze jego zadanie niż pokomunistyczny obiekt w Suliszewie, który nie jest zastosowany do potrzeb dzieci mających stopień upośledzenia nie tylko ruchowy. Odpowiednią decyzją Starosty powinno być zachowanie obiektu w Niemieńsku i nałożenie samorządom gminnym w powiecie obowiązku jego utrzymania, który mieści się w granicach zadań własnych gminy co do zabezpieczenia wychowania i oświaty(znaczy, że składki, które gminy płaciłyby do powiatu mogłyby być całkowicie objęte refundacją ministerstwa). Traktowanie obiektu w Niemieńsku jako atrakcyjna nieruchomość do zrobienia dobrej kasy jest społecznie nie do akceptowania. Możliwe byłoby łatwiejsze zaakceptowanie likwidacji ośrodka w Suliszewie i jego przeniesienie do Niemieńska. Wtedy byłoby możliwe wyremontować Niemieńsko na potrzeby ośrodka wychowania specjalnego. Chodzi o to, że Starosta chce zlikwidować problemy związane z remontem, adaptacją, utrzymaniem budynku i chce to zrobić kosztem podopiecznych. Jeśli chcielibyśmy się zgodzić z postulatem Starosty o potrzeby dotyczące dokładania do ośrodka w zamku nie możemy się zgodzić na decyzję sprzedania obiektu bez podjęcia próby inwestowania w niego funduszy, niekoniecznie pochodzących ze środków własnych powiatu. Czy pan Starosta podjął się trudu szukania alternatywnego rozwiązania finansowego aby utrzymać Niemieńsko? Bo kiedy rozmawiamy o trudnych decyzjach Starosty nie możemy zrozumieć co dla niego znaczy trud.Trudem było też dla gminy Pełczyce wybudować nową szkołę w Lubianie gdzie pan Starosta był dyrektorem. Trud jest w utrzymaniu szkół wiejskich ale to nie znaczy, że trzeba je zlikwidować i sprzedać bo w tym nie ma żadnego trudu: wystarczy uzyskać większość w Radzie i wystąpić do przetargu. Trud nie jest słowo, które dobrze pasuje do Lesława Ś., który jest człowiekiem znanym z tego, że unika wszelkich trudów. Mamy nadzieję, że czasami wysłucha się głosów zwykłych obywateli i nie traktuje się dobra publicznego jako składnika majątkowego zwykłej firmy bo majątek publiczny jest po to aby nie generować kasy ale po to aby służyć wspólnocie. Ja też czułbym się zawiedziony jeśli osoba, którą wybrałem jako mojego przedstawiciela zachowuje się sprzecznie z wolą mieszkańców.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedz burmistrzowi z Drawna żeby dorzucił 300 tys do Niemieńska. Z Kalisza też 300 i po kłopocie. Bazan dalej będzie panem na zamku.

   Usuń
 27. I stało się. Ośrodek w Niemieńsku do likwidacji. Kto iloma głosami radnych przeszła uchwała?

  OdpowiedzUsuń
 28. byłem w tym osrodku i jest zajebiscie wyszystko w porzo a ten stary chuj puczynski jest frajerem mysli ze mu wszystko wolno ale mam nadzieje ze pan andzej chmielewski ocali zamek i ze jeszcze bedzie fukcionował a pan mariusz bazan dyrektor zamku bedzie walczył o dobro zamku

  OdpowiedzUsuń
 29. i pan starosta zwolnił Pana Bazana. Pytam się za co .Tyle lat było ok a teraz jest be. Zwolnił za sprzeciw zamknięcia szkoły a sam za jazdę po pijanemu nie wyciągnął wniosków. Wstyd dla całego powiatu tylko kasa nic dla ludzi niech ktoś mi tu napisze co ten typek starosta zrobi dobrego dla mieszkańców.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zwolnił tylko odwołał ze stanowiska dyrektora. I nie pan starosta tylko Zarząd Powiatu. A tak notabene to pan Bazan mógł zrobić co do niego należało, a nie mieć wszystkich głęboko w ... i udawać mądrego i wszechwiedzącego. Póki PSL rządziło to się udawało. Niestety przyszła kryska na Matyska

   Usuń
 30. Chyba ten starosta nie lubi ludzi z PSL-u. Bazan, Gacek, 10-cha. Kto następny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co Dychę też pan starosta zwolnił? A z jakiej funkcji? Oj ludzie nie wiecie a bzdury piszecie.

   Usuń
 31. Zwolnił , zwolnił ... z myślenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba ciebie zwolnił z myślenia- logicznego

   Usuń
 32. CBA u BiLadena a BiLaden na wicieczce w Indiach, ciekawe kto za nią zapłacił i czy to ma związek z przetargami, wczesniej wycieczka do Chin itp

  OdpowiedzUsuń
 33. Niemieńsko w końcu zostaje czy nie? Bazan zwolniony?
  Co tak cicho na tym linku?

  OdpowiedzUsuń
 34. Cicho bo już pozamiatane.

  OdpowiedzUsuń
 35. tak cisza przeszkadza?

  OdpowiedzUsuń

Komentować może każdy ID pozostaje tylko dla wiedzy Google Co.

Dodaj artykuł

Popularne posty