Marcel Raczek

Marcel Raczek
Master Mix music Raczek Studio

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

czwartek, 20 stycznia 2011

PODSUMOWANIE PRACY ZACHODNIOPOMORSKICH POLICJANTÓW

PODSUMOWANIE PRACY ZACHODNIOPOMORSKICH POLICJANTÓW
Redaktor: Rzecznik  
20.01.2011.
Przykładowa grafika
Dwa tysiące  mniej przestępstw, ponad milion sto czternaście tysięcy osób legitymowanych, dwieście dwadzieścia osiem tysięcy interwencji, dwu procentowy wzrost wykrywalności, trzysta trzydzieści dwa wypadki mniej to tylko niektóre efekty pracy zachodniopomorskich policjantów.

            14 stycznia w Szczecinie w klubie garnizonowym odbyła się odprawa podsumowująca pracę zachodniopomorskiej Policji. W naradzie udział wziął zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Andrzej Trela. Policjanci wszczęli ponad 50 tyś postępowań jest to prawie o dwa tyś mniej niż w roku ubiegłym. Przy czym wykrywalność przestępstw wzrosła o ponad 2% i obecnie jest na poziomie 70,7 %, to oznacza, że ze 100 przestępstw, 70 jest wykrytych a sprawcy odpowiadają przed wymiarem sprawiedliwości.

            W poszczególnych kategoriach sytuacja wygląda następująco:

Rozbój, kradzież rozbójnicza, wymuszenie – w 2009 roku odnotowaliśmy 727 przestępstw było to o 183 przestępstwa więcej niż w 2010 roku. W tej kategorii również zanotowaliśmy wzrost wykrywalności w porównaniu do ubiegłego roku o ponad 11%.

Kradzież – w 2009 roku kradzieży było prawie 1157, w ubiegłym roku było ich 1092. czyli nastąpił tu nieznaczny spadek przy jednoczesnym wzroście wykrywalności o 4,3 punkta procentowego. I obecnie wykrywalność ta plasuje się na wysokości 37,8 procenta.

Kradzież z włamaniem – tutaj podobnie jak w przypadku kradzieży odnotowaliśmy spadek  popełnionych przestępstw i tak w 2009 roku było ich 7902 a w 2010 roku zanotowaliśmy 7569 tego rodzaju przestępstw, przy ponad 6 procentowym wzroście wykrywalności w tej kategorii.

Bójka, pobicie – również w tej kategorii   zanotowaliśmy spadek popełnionych przestępstw w 2009 roku liczba ta wynosiła 510 a w 2010 roku było ich już 479 przy jednoczesnym wzroście wykrywalności w 2009 – 82,4%; w 2010 – 87%.

Przestępstwa narkotykowe – odnotowaliśmy wzrost ilości przestępstw, ubiegłym roku było ich 1613 a w  2009 roku 1570. W tej kategorii jest wzrost ilości wszczętych spraw  przy jednoczesnym niewielkim wzroście wykrywalności o 0,2%. Obecnie wykrywalność ta plasuje się na wysokim ponad 97% pułapie. Do tak wysokich wyników przyczyniły się powstałe w 2008 roku specjalne zespoły w KPP/KMP do spraw zwalczania przestępczości narkotykowej.

Zgwałcenia – w tej kategorii zanotowaliśmy wzrost ilości przestępstw  w 2009 było ich 76 a w 2010 – 81, przy jednoczesnym ponad 16% wzroście wykrywalności, która obecnie wynosi 95,8%

Zabójstwa – w 2009 roku odnotowaliśmy 44 zdarzenia tego rodzaju a w 2010 roku było ich o 7 mniej, przy nieznacznym spadku wykrywalności. W 2010 roku wykrywalność ta wynosiła prawie 90 %.

Przestępstwa gospodarcze – tutaj również nastąpił spadek ilości wszczętych postępowań w 2009 – 3365, w 2010 roku 3346 przy jednoczesnym wzroście wykrywalności z 95,6% na 96,7%.

            Reasumując cały mijający rok można śmiało stwierdzić, że efektywność Policji w zakresie zwalczania przestępczości wzrosła poprzez zwiększenie wykrywalności prawie we  wszystkich kategoriach. Na szczególną uwagę zasługuje tu wzrost wykrywalności w kategoriach  bójka, pobicie, rozbój, kradzież rozbójnicza, wymuszenia czy  zgwałcenie. Również należy podkreślić, że wykrywalność przestępstw najbardziej uciążliwych takich jak  kradzież, kradzież z włamaniem czy uszkodzenie cudzej rzeczy również wzrosła.  Ponadto w wielu obszarach odnotowaliśmy wskaźniki  lepsze od średniej krajowej. A w kategoriach zgwałceń i uszkodzeń mienia osiągnięty wynik był najlepszy w kraju. Drugie miejsce w kraju przypadło nam w kategoriach bójek lub pobić, kradzieży oraz kradzieży samochodów.

            Po przestępstwach kryminalnych również na uznanie zasługują funkcjonariusze prewencji. W ubiegłym roku wylegitymowali oni ponad milion sto czternaście tysięcy osób. Z tego wynika, że co dwie minuty była legitymowana osoba. Przeprowadzili ponad dwieście dwadzieścia osiem tys. interwencji z czego najczęściej interweniowali funkcjonariusze ogniw patrolowo - interwencyjnych zaraz po nich byli dzielnicowi i funkcjonariusze oddziału prewencji.  Interwencje te w głównej mierze odbywały się w miejscach publicznych, było ich aż 161 tys. Policjanci doprowadzili 8434 osoby do izby wytrzeźwień, zatrzymali 8399 osób poszukiwanych. Z tego można wywnioskować, że średnio na dobę do izby trafiały 23 osoby, prawie co godzinę  w ręce mundurowych wpadała osoba poszukiwana. Zdecydowanie częściej zatrzymywani byli sprawcy przestępstw na gorącym uczynku. W 2010 roku zatrzymano ich prawie 23 tyś co oznacza, że  w ciągu doby zatrzymywano ponad 60 osób. Policjanci sporządzili ponad 111 tyś wywiadów i ustaleń dla sądów, prokuratur i innych instytucji. Odbyli ponad 20 tyś spotkań ze społeczeństwem i ponad 4 tyś spotkań z pracownikami samorządów lokalnych.

Przy tej okazji warto również wspomnieć o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. W 2009 r. odnotowaliśmy 1818 drogowych, w których 206 osób poniosło śmierć a 2237 osoby zostały ranne. W 2010 roku sytuacja ta uległa znacznej poprawie, liczba wypadków spadła o 332, liczba zabitych o 55 a liczba rannych o 434.  Spadek jaki odnotowaliśmy w kategorii ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych  jest najlepszym wynikiem w kraju.

            Niepokojący może być fakt związany z nietrzeźwymi kierowcami choć jest lepiej w stosunku do poprzedniego roku.  W ubiegłym roku policjanci ujawnili prawie 12 tysięcy  przypadków kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub też pod działaniem środka odurzającego. Rok wcześniej takich przypadków było blisko 13 tysięcy. Choć zadowalający może być fakt iż policjanci przeprowadzili prawie 400 tyś kontroli stanu trzeźwości co jest o ponad 80% więcej niż w roku 2009., natomiast liczba ujawnionych nietrzeźwych kierujących  spadła o ponad 1200. Dzięki takim działaniom jak trzeźwe poranki, długie weekendy oraz  akcjom pod kątem ujawniania nietrzeźwych kierowców,  widoczny jest spadek liczby wypadków a co najważniejsze spadek ofiar śmiertelnych.

            W tym miejscu należy również wspomnieć o działaniach prewencyjnych i profilaktycznych zachodniopomorskich policjantów. Z całą pewnością trzeba tu powiedzieć o programie „Bezpieczny senior”, który zdobył główną nagrodę (20 tys. euro) w europejskim konkursie zapobiegania przestępczości. Również na uznanie zasługują inicjatywy takie jak „Bezpiecznie u sąsiada”, „Bezpiecznie nad morze”,  „Kibic na medal” „Nie bądź towarem, nie daj się sprzedać”, „Profilaktyka oczami młodzieży”. Inicjatywy prewencyjne i profilaktyczne skierowane są do  osób o zróżnicowanym wieku i o zróżnicowanych zainteresowaniach. W większości tych inicjatyw nie było by gdyby nie wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, który zarówno merytorycznie ale też i finansowo uczestniczy w tych przedsięwzięciach.

            Finanse.  Zatwierdzone w ustawie budżetowej wydatki na  2010 r. w początkowej fazie wynosiły ponad 307 milionów zł jednak uległy one zwiększeniu o ponad 30 milionów zł. Dzięki temu mogliśmy zwiększyć wydatki rzeczowe o ponad 14 milionów.  Za sukces w zakresie finansowym należy uznać zamkniecie budżetu za 2010 roku bez zobowiązań. Takiej sytuacji w garnizonie nie było od wielu lat. To też pozwoliło na zwiększenie limitu finansowego o ponad 4,5 miliona złotych.

            Miniony rok, również sprzyjał poprawie warunków pracy i służby. W tym zakresie podejmowano decyzje dotyczące remontów i inwestycji, jednostek garnizonu zachodniopomorskiego. Do ważniejszych i większych inwestycji należy zaliczyć remont komisariatu w szczecińskiej dzielnicy Dąbie, rozpoczęcie inwestycji termomodernizacji 24 obiektów, remont strefy wejściowej i korytarzy siedziby KWP Szczecin jak i wymiana okien w Wydziale Konwojowym w Koszalinie. Ponadto w tym miejscu należy wspomnieć o zakupach sprzętu techniki policyjnej, choćby urządzenia do badań DNA i specjalistyczną maszynę do badań chemicznych, analizatorów śliny i urządzenia alkoblow, jak i sprzętu techniki policyjnej dla służb kryminalnych i prewencyjnych. Wzbogaciliśmy się o 39 nowych środków transportu wśród nich jest 16 specjalistycznych furgonów, 20 motocykli i 3 łodzie motorowe.
Na zakończenie odprawy nadinsp. Wojciech Olbryś przedstawił kierunki w jakich będą zmierzać zachodniopomorscy policjanci w 2011 roku. Jednym z tych celów będzie zwiększenie liczby policjantów pełniących służbę patrolowo interwencyjną, również w celu realizacji oczekiwań społecznych w zakresie przestępstw i zachowań społecznych najbardziej uciążliwych będą kontynuowane działania zapobiegające i wykrywcze w zwalczaniu przestępczości takiej jak niszczenie mienia, rozbojów, kradzieży z włamaniem oraz bójek i pobić. Dalsze działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na drodze będą realizowane poprzez skierowanie większej liczby policjantów na drogi oraz podejmowanie działań prewencyjnych i profilaktycznych w tym zakresie. Warto też nadmienić, że w dalszym ciągu prowadzone będą działania polegające na spłaszczeniu struktur poprzez eliminacje stanowisk kierowniczych na rzecz stanowisk wykonawczych.

 Źródło: KWP Szczecin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentować może każdy ID pozostaje tylko dla wiedzy Google Co.

Archiwum bloga

Dodaj artykuł

Popularne posty