Marcel Raczek

Marcel Raczek
Master Mix music Raczek Studio

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

poniedziałek, 20 lutego 2012

Samorząd zarobi kosztem upośledzonych dzieci? - Najnowsze informacje - Informacje - portal TVN24.pl - 20.02.2012

Samorząd zarobi kosztem upośledzonych dzieci?
Piękny poniemiecki zamek ukryty w zachodniopomorskich lasach. W nim ośrodek dla upośledzonych dzieci, które nazywają go swoim "drugim domem". Budynek został przez lata wyremontowany i dostosowany do wymagań dzieci. Jednak po 40 latach istnienia ośrodka, może nadejść jego kres. Gmina chce przenieść dzieci do lokalu zastępczego, a wartościową nieruchomość sprzedać.


W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Niemieńsku codziennie przebywa do 60 dzieci, w większości w znacznym stopniu upośledzonych. Zabytkowy poniemiecki pałacyk służy im już od lat PRL-u. Jednak dopiero w ostatnich latach został doprowadzony do przyzwoitego stanu.
Cenny i kosztowny budynek

Nieruchomość została wyremontowana, dostosowana do potrzeb dzieci i wyposażona. W znacznej mierze to zasługa prywatnych sponsorów, a nie państwa. Jednak teraz państwo w postaci samorządu, upomina się o swoje. Lokalne władze chcą się zamku pozbyć i zarobić. A dzieci? - Mają komfort, ale do komfortu państwo nie chce dopłacać - mówi Tadeusz Puczyński, wicestarosta Choszczeński. - To jest ładny obiekt, my nie kwestionujemy, tylko ten zamek to nie jest obiekt oświatowy - dodaje.

Dzieci miałyby zostać przeniesione do nowego miejsca, uboższego nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim nie dostosowanego do upośledzonych dzieci. - W tym roku byłyby to warunki, że tak powiem, tymczasowe - mówi o planach przeniesienia Anna Kozak, dyrektorka Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Suliszewie. Na 60 dzieci byłaby na przykład tylko jedna dostosowana do ich potrzeb toaleta.

Z planów samorządu niezadowoleni są rodzice, spadkobierczyni dawnych właścicieli zamku i sponsorzy, którzy pomagali go remontować. - Gotowy, wyremontowany obiekt, w dobrym stanie technicznym, taka gratka każdemu by się spodobała - mówi Zbigniew Chojnowski z firmy "Domar", który od 20 lat sponsoruje remont pałacyku. Ostateczną decyzję o losie ośrodka podejmą miejscowi radni.

piątek, 10 lutego 2012

Starosta Choszczeński - "Równi i równiejsi"

Likwidacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Niemieńsku

"Chciałabym Państwa zainteresować tematem likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Niemieńsku, tzw "szkoły życia" dla dzieci niepełnosprawnych. Istnieje on od 1968 roku. Mieści się w pięknym zabytkowym zamku, położonym w lesie niedaleko wsi Niemieńsko. W szkole przebywa obecnie około 60 uczniów, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym. Decyzją Rady Powiatu Choszczno placówka miałaby być zlikwidowana i od nowego roku szkolnego dzieci miałyby być przeniesione do SOSW w Suliszewie."

- Nie stać nas na finansowanie dwóch ośrodków - wyjaśnia Tadeusz Puczyński, wicestarosta choszczeński. - Utrzymanie tego w Suliszewie kosztowało nas przez ostatnie 9 lat 460 tys. zł. A zamku 5 mln 900 tys. zł. Bo to wielki kompleks, ogrzewanie kosztuje majątek, remonty także. Dlatego chcemy umieścić dzieci w jednym miejscu. Bo tak będzie taniej. A zamek rzeczywiście chcemy sprzedać. Może kupi go na swoją siedzibę Drawieński Park Narodowy. A może ktoś inny? Pieniądze przeznaczymy na ośrodek.

Wicestarosta tłumaczy, że powiat musi myśleć przyszłościowo. A na razie Choszczno jest tak zadłużone, że w 2014 roku nie będzie w stanie spłacać kredytów. Podkreśla też, że wraz z przenosinami dzieci zostaną przeprowadzeni też pracownicy. Nikt nie straci zatrudnienia.



Dodaj artykuł

Popularne posty